Clınıcay

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedaviler (İnvisalign)

Üst üste sürmüş, rotasyonlu veya pozisyonu yanlış olarak konumlanmış dişlerin ortodontik tedavisi için hastalar artık daha estetik çözüm arayışına girmişlerdir. Bu anlamda şeffaf plaklarla ortodontik tedavi dişlerinizi düzeltmenin ve hak ettiğiniz sağlıklı, güzel gülümsemeyi elde etmenin en etkili ve estetik yoludur. Şeffaf plaklar, neredeyse görünmez, çıkarılabilir ve hassas olarak çarpık, yanlış sıralanmış dişleri hizalayan bir ortodontik tedavi seçeneğidir. Profesyonel iş hayatında olanlar ve dişlerinde diş tellerinin görünmesini istemeyen yetişkinler arasında popüler bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plaklar ile tedavi süresi 3-12 ay arasında değişmekle birlikte bu süreyi hastanın durumu ve plakaların takılma sıklığı belirleyecektir.  Gülüş tasarımı öncesinde dişlerde var olan ortodontik problemlerin yine şeffaf plaklarla tedavi edilmesi ile daha iyi estetik sonuçlar  alınması sağlanır. Tedavi öncesinde alınan kayıtlar ise tedavi sonrasında nasıl bir düzelme sağlanacağını 3D simülasyon ile dijital ortamda görmek, beklentilerin ne derece karşılanacağı hakkında fikir verir.

Neden Şeffaf Plakla Tedavi

Şeffaf plaklar, tellerle ve braketlerle yapılan ortodontik tedavilerin aksine gerekli durumlarda ağızdan çıkarılabilir. Bu anlamda braketler ve tellerle yapılan ortodontik tedavilere göre temizlik konusunda endişeye gerek olmadan, dişler her zaman olduğu gibi fırçalanabilir, diş ipi kullanabilir ve ağız hijyeni önceden olduğu gibi devam ettirilerek diş eti problemleri oluşumunun önüne geçilebilir.

Plaklar tamamen şeffaf olduğu için görsel olarak rahatsız edici estetik görünümlerin oluşması bu tedaviyle engellenir. Invisalign, daha düz dişler isteyen ancak metal tellerle kötü estetik görünümü istemeyenler için mükemmeldir. Şeffaf plaklar, geleneksel diş tellerinden daha az ağrılı bir tedavi süreci sağlamakla birlikte yapılan çalışmalar, Invisalign şeffaf plaklarla tedavinin diş tellerine göre ortalama 5 ay daha hızlı sonuçlandığını göstermiştir.

Şeffaf plaklar,  profesyonel bir ortamda çalışan ve başkalarının, dişlerinde diş tellerinin metalini görmesini istemeyen hastalar arasında popüler bir tedavi yöntemidir.